[X3 TC] Parę pytań o stacje i handlarzy.

Forum do dyskusji o x-grach i problemach technicznych

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Ensis
Posts: 9
Joined: Mon, 13. Jun 11, 21:41

[X3 TC] Parę pytań o stacje i handlarzy.

Post by Ensis » Tue, 14. Feb 12, 23:26

Witam, potrzebuje odrobiny wyjaśnień bo nie wiem za co się zabrać w grze (korzystam z angielskiej wersji gry, więc raczej nie zawsze uda mi się przetłumaczyć).

1. Co się bardziej opłaca: Universe Traders (używam do tego mistral SF) czy budowanie stacji, kompleksów?
2. Czy gdy łącze więcej stacji to te które się wzajemnie zaopatrują muszą być połączone bezpośrednio, czy mogą przez kolejne połączenia? Np. A i B zaopatrują C, czy zadziała jak połączę A-B-C/
3. Czy taki przykładowy kompleks w Omicron Lyrae będzie działał? Czy może polecacie jakieś inne, bardziej ekonomiczne rozwiązanie?
LINK

bufi
Posts: 1347
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Re: [X3 TC] Parę pytań o stacje i handlarzy.

Post by bufi » Wed, 15. Feb 12, 17:04

Ensis wrote: 1. Co się bardziej opłaca: Universe Traders (używam do tego mistral SF) czy budowanie stacji, kompleksów?
To zależy. Ile traderów na ile stacji. Ale generalnie, traderzy trzepia więcej kasy na godzinę niz stacje. Chyba, że masz samowytarczalny komplex to raczej traderzy nie dadzą rady być lepsi.
Aha i nie uzywaj SF do traderów mk3. Najlepszy jest zwyk ły Mistral.
SF jest za wolny a i tak 90% czasu lata z prawie pustymi ładowniami.
2. Czy gdy łącze więcej stacji to te które się wzajemnie zaopatrują muszą być połączone bezpośrednio, czy mogą przez kolejne połączenia? Np. A i B zaopatrują C, czy zadziała jak połączę A-B-C/
Zadziałają w każdym przypadku jeśli są polączone w jeden komplex.
Kolejność dodawania stacji nie ma znaczenia.
3. Czy taki przykładowy kompleks w Omicron Lyrae będzie działał? Czy może polecacie jakieś inne, bardziej ekonomiczne rozwiązanie?
Może i komplex fajny ale miejsce jest raczej niefortunne.
Hint: najlepiej sie zarabia na ziołach sprzedawanych ze swoich stacji
postawionych w okolicach Seizewell.(w przestrzeni Teladi możesz handlować ziołami legalnie). Bardzo duży popyt tam panuje.

Albo możesz się zająć mobilnym górnictwem Nividium.

P.

Ensis
Posts: 9
Joined: Mon, 13. Jun 11, 21:41

Post by Ensis » Wed, 15. Feb 12, 17:43

Dzięki za pomoc. Co do tych SF to sam się raz zastanowiłem czy rzeczywiście wykorzystują tą przestrzeń i jak kiedyś patrzyłem to raczej jednak tak, ale chyba się jednak przerzucę.

bufi
Posts: 1347
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Wed, 15. Feb 12, 17:58

Raz na kilka lotów wiezie załadowany po kominy ogniwami albo rudą.
Problem jest taki, że po paru godzinach latania nie zawsze uda mu sie wszystko sprzedać. (Magazyn NPC był zbyt mały w stosunku do ładowni SF)
i ten towar później zalega w ładowniach. Po kilkunastu godzinach zdarza się
, że przychodzi wiadomość od takiego delikwenta, że on nie może juz handlowac bo ma pełne ładownie. Patrzę, a tam ładownia wypełniona jakimiś róznymi śmieciami.

Zrób sobie test: 1 Zwykły Mistral i 1 SF Mistral. I puść je po kolei na godzinę albo dwie np. w Lucky Planets. Zobaczysz różnice i kto lepiej handluje.

Ensis
Posts: 9
Joined: Mon, 13. Jun 11, 21:41

Post by Ensis » Wed, 15. Feb 12, 18:03

Spokojnie, wierze Ci :wink:
Nasunęło mi się jeszcze pytanie, bo zawsze miałem problem: jak sprawdzić zarobki takiego handlarza?
I druga sprawa: czemu mówisz że lokacja kiepska? Popyt na produkty sprawdziłem przez mapę Scorpa, sektor Core, czyli rozumiem że bezpieczny...

bufi
Posts: 1347
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Wed, 15. Feb 12, 18:13

Ensis wrote:Spokojnie, wierze Ci :wink:
Nasunęło mi się jeszcze pytanie, bo zawsze miałem problem: jak sprawdzić zarobki takiego handlarza?
Nie wiem. Czasami gdy ma problem, że ładownie pełne albo coś tam, to na dole wiadomości jest info: Ilość lotów: 35 Zarobiony sos: 6998799 Kr.
Nie mam pojęcia jak to wywołać w dowolnym momencie.
Pewnie są skrypty do tego.
I druga sprawa: czemu mówisz że lokacja kiepska?
Strzelam ;)

btw. kiedyś tam postawiłem kopalnie krzemu i ledwo co na waciki zarabiała więc nigdy tam już nic nie budowałem. Z resztą po co, skoro są sektory Teladi ;)

Więc moge sie mylić. W każdym sektorze można zarobić, trzeba tylko wiedzieć czym handlować. W AP i giełdzie widać jak na dłoni 'czego Ci biedni ludzie chcą' ;) W TC stacje są bardzo podobnie porozmieszczane i ta zasada popyt-sprzedaż działa praktycznie tak samo.

P.

Ensis
Posts: 9
Joined: Mon, 13. Jun 11, 21:41

Post by Ensis » Wed, 15. Feb 12, 18:27

Dzięki wielkie. Ode mnie tyle pytań jak na razie, temat do zamknięcia.

Ensis
Posts: 9
Joined: Mon, 13. Jun 11, 21:41

Post by Ensis » Sat, 18. Feb 12, 20:13

Jednak pojawił się problem: Mam kompleks z oddzieloną od niego kopalnią. W jaki sposób mam wszystko zorganizować, żeby frachtowiec transportował silicon do elektrowni i energy cell wracając do kopalni, a nadwyżkę z kopalni była na sprzedaż dla NPC-ów?

I drugi: dlaczego przy ustawieniach kompleksu mam tylko ustawianie ceny kupna pośrednich produktów, skoro będę miał ich nadwyżkę?

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Sat, 18. Feb 12, 20:31

1. Bonus Pack i wewnętrzna logistyka towarowa.
2. Takie uproszczenie w TC. Towary pośrednie służą do zapewnienia ciągłości produkcji i raczej się je kupuje, a nie sprzedaje. Handlarze NPC będą i tak tylko kupować produkt finalny. Chcesz się pozbyć nadwyżki, musisz sam ją sprzedawać.
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

User avatar
Sorkvild
Posts: 3432
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Sun, 19. Feb 12, 18:28

Ensis wrote:Jednak pojawił się problem: Mam kompleks z oddzieloną od niego kopalnią. W jaki sposób mam wszystko zorganizować, żeby frachtowiec transportował silicon do elektrowni i energy cell wracając do kopalni, a nadwyżkę z kopalni była na sprzedaż dla NPC-ów?

I drugi: dlaczego przy ustawieniach kompleksu mam tylko ustawianie ceny kupna pośrednich produktów, skoro będę miał ich nadwyżkę?
Rzuc okiem na te skrypty. Pierwszy rozwiazuje transport 1/2 stronny. Czyli leci z twej stacji jednym surowcem, wraca z drugim lub pusty. Drugi Skrypt dodaje mozliwosc szybkiej sprzedazy nadwyzek poprzez proste aukcje, ceny nie powalaja (i slusznie), ale mozesz szybko sprzedac nadwyzke i cos na tym zyskac. Uzywam obydwu skryptow w swej grze.


http://forum.egosoft.com/viewtopic.php?t=234169

http://forum.egosoft.com/viewtopic.php?t=229105
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

Ensis
Posts: 9
Joined: Mon, 13. Jun 11, 21:41

Post by Ensis » Sun, 19. Feb 12, 22:43

Z transportem radzi sobie jakoś na razie wspomniana wewnętrzna logistyka towarowa (commodity logistics software), ale aukcje się przydadzą dzięki wielkie.

Nie ma sposobu żebym ustawił w jakiej cenie moje frachtowce sprzedadzą produkty "końcowe" (mam sporą i zamierzoną nadwyżkę kryształów, ale że są też wykorzystywane w elektrowni, to gra uznaje je za intermediate product)?

bufi
Posts: 1347
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Wed, 22. Feb 12, 16:46

Piszesz, że masz już zainstalowany bonus pack; znakomicie.

Możesz za pomocą poleceń Commercial Agent( te od stacji) ustawić kryształy
jako produkt końcowy(zamiast produkt drugorzędny) Mało tego, możesz
ustawić cenę sprzedaży na stałe albo ceny dynamiczne. Cena rośnie gdy w magazynach jest mało kryształów i spada jeśli jest ich dużo.
Nawet nie trzeba zaprzęgać statków i pilotów do tej roboty.

P.

Return to “Polskie / Polish X-Forum”