[REAL LIFE] Najkorzystniejsze oszczędzanie pieniędzy :)

Dyskusja na tematy nie powiązane z x-grami

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

[REAL LIFE] Najkorzystniejsze oszczędzanie pieniędzy :)

Post by Sauron11 » Wed, 6. Jun 07, 11:13

Zastanawiałem się nad przeniesieniem metod oszczędzania w X3 na życie realne ale ponieważ w X3 środki na koncie nie procentują to się tak nie da :roll: .
Myślę obecnie nad ulokowaniem moich zarobionych środków w jakimś atrakcyjnym miejscu, lokacie, funduszu, obligacjach, może akcjach...
Niestety nie mam w tym zbyt dużego doświadczenia, tzn. nie interesowałem się dotąd ciułaniem w stopniu większym niż na koncie oszczędniościowym, ale ponieważ skończył mi się termin obligacji 2-letnich, więc czas zainwestować ponownie z nastawieniem na jak największy (ale wciąż bezpieczny i niezależnie czy krótko- czy długoterminowy) zyssssk :D .
Jestem ciekaw czy macie jakieś konkretne i oczywiście w praktyce sprawdzone (bo w teorii to wszystko jest super) sposoby na dobre oszczędzanie. Wiem, że do wyboru jest sporo opcji, tylko wszędzie są te małe kruczki, jawne plusy i ukryte minusy.
Może sprawdziliście coś i chcielibyście innym doradzić. Może są wśród nas ekonomiści z prawdziwego zdarzenia, a może maklerzy? :roll:
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Post by ergo » Wed, 6. Jun 07, 15:15

Właściwie, z prostych rzeczy, odpowiedź jest jedna, fundusze inwestycyjne. Ktoś za Ciebie gra na giełdzie, i robi to na pełen etat. Jedyne pytanie, jak długo chcesz oszczędzać (jeśli długo terminowo, nie ma co sie zastanawiać, trzeba brać agresywne, akcyjne)
Polecam fundusze w mbanku, dlatego że nie płacisz prowizji od zakupu/sprzedazy.
Dodam może, że większość moich znajomych, tych którzy mają luźne środki albo pozbyli się juz kredytów mieszkaniowych, lokuje kasę w fundusze. Niektórzy grają funduszami, tzn zlecają zakup w dołku i sprzedają jak troche urosną, ale trzeba mieć rachunek właśnie np w mbanku, gdzie nie ma prowizji, inaczej każda operacja zje ci 4-5% twoich środków/

Ja z żoną i z moja siostrą wycofaliśmy ostatnio środki z funduszy, ponieważ zaczęliśmy troche obracać nieruchomościami , ale to dużo bardziej skomplikowana sprawa niż fundusze wymaga dużych nakładów i przeważnie są to inwestycje długoterminowe .
Sam mechanizm dość prosty - bierzesz kredyt + środki własne, kupujesz grunt rolny, przekształcasz (to trwa nawet parę lat) , uzbrajasz teren, dzielisz na małe kilkuarowe działeczki i sprzedajesz za cenę ok 5x wyzszą niż pierwotnie ;-), spłacasz kredyt, kupujesz większy grunt ... i od początku ... jak z SPP w x2 :).
Ew kupujesz grunt budowlany, uzbrajasz teren, dzielisz i sprzedajesz za cenę ok 1,5 -2x wyższą niż pierwotnie :)

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Wed, 6. Jun 07, 15:46

Tak jak ergo wspomniał fundusze inwestycyjne i tak jak także wspomniał w mbanku. Jest to na razie jeden z lepsiejszych banków, właśnie pod względem prostoty dostępu elektronicznego, jak i brak głupich opłat za kupno/sprzedaż

Oczywiście opłat prowizyjnych kupno/sprzedaż jeżeli osobiście będziesz się bawił na giełdzie, co jest bardzo fajną sprawą, ale trzeba wiele rzeczy przed tym poczytać o rynku i na bieżąco śledzić prognozy spółek, akcje itp.
Ta oferta to tylko dla tych co mają dużo czasu :).


A oferta z funduszami jest dla tych bardziej konserwatywnych ludzi. Tak jak ergo stwierdził, jeżeli chcesz zainwestować długoterminowo (z możliwością, jeśli chcesz, wpłaty co miesiąc jakiejś dodatkowej kwoty), to najlepszą ofertą są właśnie fundusze agresywne, ale nie brałbym osobiście tych z największą stopą zwrotu (około 200% nawet widziałem i więcej :| ). Ja niedługo będę także pieniądze wkładał w takie fundusze (ale takie bardziej zrównoważone 100% w skali roku :) )
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Post by ergo » Wed, 6. Jun 07, 16:25

Ja swojego czasu bawiłem sie symulatorami giełdowymi, ( onet i resell ) ale okazało się że nie mam do tego czasu i cierpliwosci, zresztą nie wychodziłem na swoje :) Ludzie którzy zajmuja się funduszami mają wiedze, analizy techniczne, potrafią z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć co się stanie, mają potężne tzw. systemy wspomagania decyzji, poza tym mają rozpisane kilkadziesiąt jeśli nie kilkaset scenariuszy działania w zależności od sytuacji na rynku.

Mani, czy warto iść w zrównoważone ? nie wiem, wydaje mi się że przez najblizsze 5 -6 latl, kiedy mamy rzekę pieniędzy z unii, rynek będzie szedł do góry, nawet bez względu na działania rządu RP :). Raczej nie ma szans, żeby coś się stało, chyba że wybuchnie w Polsce wojna :). Fundusze zrównoważone to jest przede wszystkim ochrona zgromadzonego kapitału przed inflacją , oczywiście to jeszcze zależy od stóp procentowych (zrównoważone część kapitału lokują w papiery dłużne ala obligacje skarbu państwa, kontrakty długoterminowe itp). Jak będę miał 50 lat i 20mln PLN na koncie, wtedy będę je chronił żeby ich nie stracić w ryzykowny sposób, bo będą zabezpieczeniem emerytury ( na ZUS nie liczę :) ) , na razie się tym nie martwię - poza tym, - no risk = no fun :)

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Wed, 6. Jun 07, 19:30

Znaczy się mnie ergo łaziło o takie fundusze, które w przeciągu roku zarabiają 60-100%, a nie 200-300 :P
Na te drugie bym nie liczył :P :).

Bo ogólnie zrównoważone, to to, jak żółw idą pieniądze w górę, choć i tak więcej % niż na lokacie w banku ...

Ale jednak na początek bawiłbym się właśnie takimi w środku tabeli :).
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Fri, 8. Jun 07, 10:49

Dzięki za porady, cokolwiek rozjaśniło mi się w głowie. Do funduszy jestem właśnie namawiany i chyba je wybiorę.
Natomiast inna sprawa to może ktoś z Was zetknął się z funduszem, kredytem lub lokatami w tych kasach spółdzielczych SKOK (np. SKOK Stefczyka). Wiela się o tym mówiło i pisało, jedni narzekają, odradzają bo ryzykowne, inni znowuż zachwalają bo polskie i ze dwa razy wyższe oprocentowanie lokat niż w bankach. Korzystaliście już ze SKOKów? :)
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Fri, 8. Jun 07, 13:28

Nieeeeeeeeeeeeeeeee Sauron.

Nic nie mów o SKOKach... Przecież to %^#@$%^&$# ...

Ehh, zainwestuj w mbanku, najbezpieczniej i najwygodniej. Nie baw się w żadne SKOKi złodziejskie ...
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Fri, 8. Jun 07, 16:45

mBank swoją drogą, ale co wiesz złego o SKOKach? :)
Widziałem właśnie ich reklamę, promującą lokatę w oddziale w Wołominie, gdzie przy lokacie półrocznej jest oprocentowanie 6,5 % w skali roku. Tymczasem w banku jest to 3,25 %. Ciekawe jak oni mogą takie duże oprocentowanie dawać :roll: .
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Fri, 8. Jun 07, 16:56

Sauron, po pierwsze to jest bank-niebank ... Dzięki PiSowi działa na zasadach banku, ale nie podlega takim regułom, jak normalne banki, tj. np posiadany minimalny kapitał, uwarunkowanie co do stóp procentowych itp...

SKOKiem właśnie powinny się zając wszelkie komisje śledcze, a przede wszystkim prokuratura, która niestety jest w złych rękach ...
Jedna z większych afer finansowych III i IV RP :evil:

Ehh, nie mogę o tym mówić więcej, bo mnie rzuca aż :/.
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Fri, 8. Jun 07, 17:22

Potwierdzam to, co pisze Mani, na podstawie publikacji na ten temat. Wywinęli się od wszelkich prób zmiany swego statusu. Mają swoich ludzi w odpowiednich miejscach - wysoko :(.
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Fri, 8. Jun 07, 22:48

Jeszcze to, że czołowi działacze %^&*^ dostają od nich nagrody, upominki itp. za niby wspieranie bankowości i pomaganie w rozwoju SKOKów ...

Ehh

Cytat z wikipedii:
"Należy zauważyć, że w ustawie wyraźnie jest powiedziane ze SKOK prowadzą działalność niezarobkową (non-profit), a ich działalność sprowadza się przede wszystkim do umożliwienia dostępu do tańszych pożyczek i kredytów osobom, które, ze względu na niezbyt wysokie dochody, nie mogą takich uzyskać w bankach."

Ktoś mi powie, że SKOKi nie zarabiają kasy ?

Sorki, już nie chcę się wypowiadać na ten temat.
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

koniczynka
Posts: 180
Joined: Mon, 22. Jan 07, 15:05

Post by koniczynka » Mon, 11. Jun 07, 07:56

W naszym przypadku inwestycje w nieruchomosci sa i pewne i zyskowne zarowno w sposob jak pisze ergo jak i prosty zakup juz gotowych a jeszcze niedocenianych. Druga sprawa to fundusze - przy czym wydaje mi sie (sam tak czynie :) ) ze czesc pieniazkow warto ulokowac w funduszu emerytalnym - tam rowniez mozna sobie ustalic sposob obrotu - od wybitnie progresywnego do agresywnego (choc nie tak w granicach 200% :)). Wszystko zalezy od tego czy chcesz sie aktywnie tym zajmowac czy raczej sprawdzac co jakis czas, ewentualnie zaragowac w sytuacji kryzysowej. No i oczywiscie od kwoty jaka chcesz w to zainwestowac.
PS: ;) fachowcy ponoc radza by nie wybierac duzych funduszy, raczej mniejsze ktore krotkoterminowo sa bardziej "elastyczne" i przynosza szybsze i wieksze zyski. Przyklad - ARKA ;).

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Mon, 11. Jun 07, 09:52

Ano właśnie, a czy jest jakaś generalna zasada "czytania pomiędzy wierszami" na takich stronach jak ta.
Dla przykładu takie dwa fundusze:
Arka Akcji i DWS TOP25 Małych Spółek, jak czytam w tabeli, przez ostatnie 2-3 lata miały sporą rentowność :roll: . Czy dobrze kumiem, że ta Arka była dobra jeszcze 2-3 lata temu, a rok temu czy obecnie zysk z niej jest dużo mniejszy (że niby mniejsza rentowność - patrząc po stopach zwrotu)?
Z kolei ten DWS ma szansę na większe zyssski, bo np. w składzie portfela funduszu pierwsze skrzypce gra "budownictwo i materiały budowlane" czyli gorący temat przed Euro2012 :roll: .
Kurcze, ten temat gotów mnie wciągnąć :)
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
DYoda
Posts: 158
Joined: Mon, 10. May 04, 15:55
x2

Post by DYoda » Mon, 11. Jun 07, 13:19

Sau proponuje spotkac sie z jakims doradzca finansowym - np firma Efect - kolesie przyjezdzaja za darmo za darmo sprawdzaja co i jak (troche bajki opowiadaja ale tak wszyscy). Sam sprawdzisz co i jak - a jak zarobisz to sie ze mna podizelisz :P

User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Post by ergo » Mon, 11. Jun 07, 14:36

DWS top25 małych spółek jest zdecydowanie najlepszym funduszem, ale od ok 1,5 roku nie można go praktycznie kupić - ma górny poziom kapitalizacji, - dalsze inwestowanie zachwiało by ceną tych 25 małych spółek na giełdzie i w efekcie spowodowało spadek cen (fundusz zacząłby wpływać na kurs akcji)

Mamy niestety malutką giełde, i wielkie oszczędności w skarpecie, głównie z szarej strefy :) Taka jest nasza mała gospodarka, niestety trzeba poczekać jeszcze na wiele nowych firm i nowych debiutów, zanim pojawi się coś analogicznego do dws'a 25 :)

User avatar
BQB
Posts: 1979
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x2

Post by BQB » Mon, 18. Jun 07, 10:24

Sau ze SKOKiem wszystko jest ok, pod warunkiem, że płacisz, jak chcesz wycofać pieniądze, to wtedy jest problem. A umowy mają bardziej pokrętne niż banki.

Return to “Polskie / Polish Off Topic”