Sprzet - kompy

Dyskusja na tematy nie powiązane z x-grami

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

User avatar
BQB
Posts: 1979
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x2

Post by BQB » Mon, 21. Jan 08, 13:06

Mani, jeśli system nie ma wystarczającej pamięci do pracy, to wszystko będzie się muliło. Ja o prehistorii nie mówię. A zresztą o tym micie poczytaj tutaj: http://www.winmyths.pl/2007/03/mit-fat3 ... zy-od-ntfs
EDIT
kolejny test: http://users.v-lo.krakow.pl/~thn/komp/s ... sfat32.htm
EDIT2
http://www.tweaks.pl/czytaj,2._ntfs_5.1 ... 2,286.html
Taki nawet najciekawszy, a ten pierwszy dotyczy prehistorii ;-)

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Mon, 21. Jan 08, 17:12

By nie było, ja wszędzie u mnie na kompach używam NTFSa, jako systemu plików.
Dalej zostaję przy tym, co pisałem wyżej, na starszych, słabszych kompach, FAT według mnie jest dużo sprawniejszy.
Po trzecie, dziennik błędów, zdarzeń itp. w NTFSie mogą sobie jego twórcy wsadzić głęboko. Od bodajże roku nie robiłem skanowania moich partycji programem ScanDisk. Jak rozpieprzył mi 2 prywatne partycje, to postanowiłem nigdy w życiu nie włączać tego programu do "naprawiania błędów na dysku"...
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Mon, 21. Jan 08, 21:53

Dzięki za rady. Na razie zrezygnowałem z formatu dysku :).
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
BQB
Posts: 1979
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x2

Post by BQB » Tue, 22. Jan 08, 06:01

Mani_ wrote:Jak rozpieprzył mi 2 prywatne partycje, to postanowiłem nigdy w życiu nie włączać tego programu do "naprawiania błędów na dysku"...
Prawdopodobnie miałeś uszkodzoną tablicę partycji i dlatego Ci się wszystko zepsuło, ale takie coś da radę naprawić, nawet po nieszczęśliwej naprawie przez ScanDisk. BTW, prawie każdy program w tym przypadku by Ci popsuł te partycje, bo takie programy "patrzą" co w tablicy partycji siedzi i w/g niej ustawiają, albo na odwrót - patrzą co w plikach i ustawiają tablicę, tylko czasami trzeba wskazać. Każda naprawa dysku przy pomocy jakiegoś programu wiąże się z ryzykiem i tyle.

Deady
Posts: 623
Joined: Tue, 22. Jun 04, 15:18
x2

Post by Deady » Tue, 22. Jan 08, 10:18

Sauron11 wrote:Dzięki za rady. Na razie zrezygnowałem z formatu dysku :).
Sprobuj z innej strony. Usun te partycje, zaloz nowa. Z linii polecen (uruchom system w trybie awaryjnym z wierszem polecen).
Uprasza sie wszystkich - o przejscie pod ten adres: http://www.xudb.pl/ jesli chca uczestniczyc w forumowch dywagacjach.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Sun, 3. Feb 08, 23:53

Zastanawiam się nad zakupem swemu Tacie takiego podstawowego laptopa z podstawową konfiguracją, opartą na Intelu z Windowsem XP Home.
Laptop byłby wykorzystywany przez mało zaawansowanego użytkownika, przede wszystkim do prostych prac biurowych na Wordzie i Excelu oraz do przeglądania zasobów Internetu (strony, filmy, relacje sportowe i wiadomości), plus może czasem do oglądania filmów dvd i słuchania muzyki. Zdecydowanie bez grania w gry!
Chciałbym też jakieś w miarę tanie (abonament) łącze bezprzewodowe do netu, jako alternetywa dla stacjonarnej neostrady.
Możecie polecić jakąś rozsądną i niedrogą konfigurację, która wystarczy dla w/w prostych zadań? Albo konkretny model z linkiem :).
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
RAFIO
Posts: 3085
Joined: Sat, 19. Jun 04, 18:22
x3ap

Post by RAFIO » Mon, 4. Feb 08, 00:27

Ja osobiście posiadam tego laptopa HP Compaq.

Co prawda ta wersja pozbawiona jest jakiegokolwiek OS, ale żadnym problemem powinno być jego kupno w wersji z XP Home. Jest tani, ale do zastosowań biurowych i multimedialnych nadaje się bardzo dobrze. Jedyną rzeczą, którą można uznać za wadę, jest jeden głośnik mono. Ale w praktyce laptop trzymany jest na takim dystansie, że specjalnie się tego nie odczuwa.

User avatar
BQB
Posts: 1979
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x2

Post by BQB » Mon, 4. Feb 08, 07:49

Całkiem fajny.
Odnośnie mono, to chyba błąd w opisie: Wbudowane głośniki
co sugeruje co najmniej 2 :-P

A odnośnie systemu, to trzeba sprawdzić, czy są sterowniki do XP.

User avatar
Stalovy
Posts: 2331
Joined: Fri, 9. Jul 04, 08:13
x2

Post by Stalovy » Mon, 4. Feb 08, 14:25

A ja mam takiego notebooka i jest mi z nim dobrze ;)
Jeszcze nigdy czytanie książek/ogladanie komixów na komputerze nie sprawiało mi tyle radości, co teraz.
سمَـَّوُوُحخ ̷̴̐خ ̷̴̐خ ̷̴̐خ امارتيخ ̷̴̐خ

User avatar
RAFIO
Posts: 3085
Joined: Sat, 19. Jun 04, 18:22
x3ap

Post by RAFIO » Mon, 4. Feb 08, 14:27

BQB wrote:A odnośnie systemu, to trzeba sprawdzić, czy są sterowniki do XP.
Są, bo sam mam na nim ten system ;)

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Mon, 4. Feb 08, 18:12

Dzięki za propozycje. Chodzi o laptopa bez systemu, bo system już mam :).
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
RAFIO
Posts: 3085
Joined: Sat, 19. Jun 04, 18:22
x3ap

Post by RAFIO » Mon, 4. Feb 08, 23:08

Sauron11 wrote:Dzięki za propozycje. Chodzi o laptopa bez systemu, bo system już mam :).
No to ten HP.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Tue, 5. Feb 08, 12:39

A z jakiego internetu korzystasz w tym lapku i (jeśli coś innego niż neostrada) jakie są miesięczne koszta?
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
RAFIO
Posts: 3085
Joined: Sat, 19. Jun 04, 18:22
x3ap

Post by RAFIO » Tue, 5. Feb 08, 14:05

Sauron11 wrote:A z jakiego internetu korzystasz w tym lapku i (jeśli coś innego niż neostrada) jakie są miesięczne koszta?
Mam na nim klasyczne neo. "Terenowego" internetu nie używam, bo nie jest mi do niczego potrzebny, a w naszym kraju jego jakość pozostawia sporo do życzenia.

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Tue, 5. Feb 08, 21:39

Sauron, ja mogę ci opisać co nieco Business Everywhere, proponowanego przez Orange.
Mój tata sobie zakupił u nich lapciaka na raty + ten internet.
Nie opowiem ci o szczegółach opłat itp, bo to można łatwo znaleźć na ich stronie, opowiem raczej o jego funkcjonalności.

A więc, ten internet w dużych miastach (tj. na pewno Warszawa, Szczecin!, Wrocław, Kraków, Poznań) działa bardzo dobrze. Oczywiście zależy też od tego, obok jakiego nadajnika się znajdujesz, gdyż rodzajów nadajników sieci komórkowych jest od groma. Podam za przykład Szczecin, jak tata przyjechał do domu, to w mieszkaniu miał transfer okolo 30-40 KB/s (znajdujemy się w śródmieściu, tuż obok urzędu miejsiego, jakies 1500 metrów od samego centrum miasta), natomiast w pobliżu jednej z najbardziej zatłoczonych ulic miasta (też centrum, acz trochę dalej od samego środka niż ja mieszkam :P) prędkość bezprzewodowa z sieci komórkowej wynosiła bagatela 250 KB/s !! (tyle co oferuje 2 Megowa opcja neostrady).
Naprawdę zależy gdzie się znajdujesz (tj. wokół jakiego nadajnika), aczkolwiek o ile dobrze się orientuję, to prędkość nie spada poniżej 15-20 KB/s w najgorszych wioskach, gdzie oczywiście twoja komórka ma zasięg (bo to jest podstawą działania takiego netu).
Ważnym jest także to, by pamiętać o samym pingu i utrzymywaniu połączenia, o ile znajdujesz się wokół nowszych nadajników (te co umożliwiają prędkość przesyłową powyżej 2 mb/s), to nie musisz się martwić o ustalanie sygnału i pingi, natomiast, jeżeli jesteś akurat na jakiejś wiosce, to te 15-20 KB/s, nie oznaczają wcale, że strony od razu będą się ładować, gdyż, połączenie ze starszymi odbiornikami (tymi co obsługują np. tylko GPRS) może być przerywane i może być nieciągłe. Oczywiście nie znaczy to, że będzie ci się net rozłączał i będziesz musiał się bawić z nim, znaczy to tylko tyle, że dłużej niż zwykle będą się ładować stronki.
Tata używa tego rodzaju internetu tylko i wyłącznie do pracy biurowej, gdziekolwiek się znajduje, czy w pociągu, czy w centrum Warszawy, czy na wsi (Chotomów, gmina Jabłonna, obok Legionowa), gdzie teraz mieszka. Nie narzeka.

Tylko od razu radzę, przeczytać dokładnie warunki umowy, odłączyć sposób łączenia się do internetu przez twoją komórkę, gdyż, taki modem, jaki dostaniesz od nich, umożliwia autonomiczne odbierania sygnałów stacji nadawczych, jak i odbieranie internetu za pomocą komórki, ten sposób jest nie wliczony w abonament i normalnie idą impulsy. Tata przez przypadkowe łączenie się przez komórkę z netem zapłacił ostatnio rachunek wynoszący ponad 500 złotych (nie wiedział po prostu, że takie coś jest możliwe, mimo tego, że płaci abonament i teoretycznie, może net używać bez ograniczeń). Odłączył sobie opcję udostępniania internetu przez komórkę i jest już święty spokój.

Aha, jeszcze ważna kwestia, torrentów itp sobie nie pościągasz, bo o ile się orientuje (można sprawdzić dokładniej na stronie Orange) jest limit przesyłanych i odbieranych danych, wynosi on chyba 4 GB. Jak się przekroczy ten limit, prędkość spada do maksymalnie 20 KB/s, niezależnie od tego, czy dana stacja oferuje większy transfer.
Z tymi torrentami, to oczywiście żart, bo wiem, że ty omijasz je szerokim łukiem, ale chciałem tylko zobrazować pewną kwestię :).

Jak jakieś pytania, to wal śmiało.
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Tue, 5. Feb 08, 23:06

Dzięki, dzięki, bardzo wyczerpująco opisałeś i na razie informacji mi wystarczy :D.
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Wed, 13. Feb 08, 16:36

Czy mając procesor dwurdzeniowy trzeba obowiązkowo zainstalować sterowniki do proca, skoro system widzi dwa rdzenie w menedżerze urządzeń? Przymierzam się do wznowieni gry w X3 i natrafiłem na opis problemu z Athlonem 64 x2.
http://www.amd.com/us-en/Processors/Tec ... 18,00.html
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Post by ergo » Wed, 13. Feb 08, 17:53

Reel Mixer wrote:Czy mając procesor dwurdzeniowy trzeba obowiązkowo zainstalować sterowniki do proca, skoro system widzi dwa rdzenie w menedżerze urządzeń?
z tego co słyszałem, tylko jeśli masz AMD ... z intelami nie ma żadnych problemów :)

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Wed, 13. Feb 08, 18:23

Tak, ergo ma racje.

Windowsy jakims cudem wykrywaja 2, 4 rdzenie procesorow spod skrzydel Intela, natomiast z prockami AMD maja klopoty. Moze nie w samym dzialaniu systemu, ale juz przy obslugiwaniu aplikacji, ktore chcialyby czerpac wieksza moc, to system sie gubi.

U nas ktos na forum nawet ostatnio dawal linki do jakichs latek na AMDki, by X3 im za szybko nie chodzil :P.
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Wed, 13. Feb 08, 21:07

Tak, to ten temat. Czyli nieważne, że system widzi dwa rdzenie, tak czy tak powinienem zainstalować? Bo też mi się wydaje, że autoupdater pakował mi cos o dwurdzeniowcach. Sterownik mogę zainstalować, jeśli to konieczne, ale AMD Dual-Core Optimizer to chyba niekoniecznie? Przeczytałem, że na stałe ustawia widzialność przez wszystkie aplikacje tylko jednego rdzenia, to można dawać chyba tylko w razie ewidentnych problemów, tak?
Zadaję wam takie pytania, bo dotychczas myślałem, że Athlony 64 X2 pod socket 939 (czyli takie jak mój) są ok, a problemy robią tylko te nowsze.
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

Return to “Polskie / Polish Off Topic”