Sprzet - kompy

Dyskusja na tematy nie powiązane z x-grami

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Wed, 5. Mar 08, 21:06

Oki, zamówiłem już kompa w takim konfigu:

Plyta glowna Asus P5KC
Procek Core2 Duo E6750 2,66GHz (S775) + wiatrak fabryczny
Grafika Asus GF8800GT 512 MB RAM DDR3 PCI-E (w pudle gra Company of Heroes)
Corsair XMS2 DHX 2x1024MB 800MHZ DDR2 non-ECC, CL4 DIMM
Zasilacz Corsair 450W CMPSU-450VXEU
Obudowa Cooler Master Elite 330 (czarna)
Dysk WD 320GB 7200rpm 16MB cache SATAII
FDD 3,5"
Karta dzwiekowa Audigy SE
Nagrywarka DVD+/-R x20, 2MB cache, SATA

Cena 2510 zł. brutto wydaje mi się całkiem korzystna :).
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Wed, 5. Mar 08, 21:28

A w jakim sklepie zamawiasz Sauron?
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Wed, 5. Mar 08, 21:59

W zaprzyjaźnionej firmie - stacjonarnej, nie prowadzi sprzedaży internetowej :).
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Michal.R
Posts: 276
Joined: Fri, 3. Sep 04, 22:11
x4

Post by Michal.R » Wed, 5. Mar 08, 23:10

Zestaw w sumie spoko... tylko zasilacz mógłby być minimalnie mocniejszy, ale tak to luz ;)

Gratuluję przyszłego demona szybkości :D
Current PC: ASUS PRIME X370-PRO ||| Ryzen 5 5800X3D ||| ASUS RTX 3060 Ti DUAL OC V2 8GB ||| HyperX Fury 4x8GB DDR4 ||| LG 27GL850-B :O
Old PC: MSI Z87-GD65 ||| i7 4770K ||| Asus GTX 1060 Dual 6GB OC ||| Crucial 2x8GB DDR3 ||| LG IPS277 :P
Very old PC: MA770T-UD3P ||| Phenom II X4 955 ||| GoodRam DDR3 4GB 1333MHz||| HD4850 512MB ||| LG W2252TQ :D
Very very old PC: Asrock Dual-Vsta ||| A64 3000+@3500+ ||| Radeon x1950 Pro 256/256 ||| 2048 DDR 400MHz ;)

User avatar
Stalovy
Posts: 2331
Joined: Fri, 9. Jul 04, 08:13
x2

Post by Stalovy » Thu, 6. Mar 08, 06:47

A jaką sprawność ma ten zasilacz Corsair'a? Bo jeśli ma do 65%, jak większość zasiłek, to moc ciągła wynosi 450W*65%=292,5W i w tym momencie lepiej taniej kupić np. 350W z wydajnością 85%.
Od siebie polecam Antec Earth Watts 380W - nie dość, że super cichy, to na dodatek wydajność 85% przekłada się na realną moc 323W!!.
سمَـَّوُوُحخ ̷̴̐خ ̷̴̐خ ̷̴̐خ امارتيخ ̷̴̐خ

User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Post by ergo » Thu, 6. Mar 08, 14:15

Z ciekawostek technicznych,

Stałem się wczoraj szczęśliwym posiadaczem dużego TV LCD z funkcją full HD. Pomijam fakt że wszystko wygląda pięknie, ale jakież było moje zdziwienie kiedy na forum hdtv.com.pl natknąłem się na wątek z którego wynika, że telewizor pracuje na ... jądrze linuxa w wersji 2.4.17 z biblioteką gcc 2.95.3 ... :o :o :o . Upgrade dokonuje się poprzez serwisowe gniazdo ... usb ! ( podłącza się usb stick z nową wersją softu rozpakowaną do głownego katalogu )
Co więcej, zmiany jakie są podawane w wersjach softu sugerują, że większość efektów takich jak transformacje obrazu i dźwięku nie jest robionych sprzętowo, ale programowo , poprzez system operacyjny telewizora !!!

nie sądziłem, że linux wchodzi tak mocno na teren systemów wbudowanych, może niedługo będziemy słyszeć o ruterach w telewizorach, i TV z wbudowanym access pointem wifi :)

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Thu, 6. Mar 08, 18:04

Stalovy wrote:A jaką sprawność ma ten zasilacz Corsair'a?(...)
Mam nadzieję, że wystarczającą :roll: . Zestaw ma mi złożyć kolega z tej firmy, który sam grywa na wypasionym zestawie, jeszcze mocniejszym. Więc jestem pewny, że gdyby coś było nie tak w tej mojej konfiguracji, np. z tym zasilaczem, to by mi szybko powiedział :). Ale dzięki za rady (i gratulacje :) ), jak będzie coś nie tak, będę miał gdzie szukać rozwiązania :).
Mam nadzieję, że wreszcie będzie mi dane pograć bez przycinki w maksymalnych (lub mocno podkręconych) detalach w najnowsze (lub po prostu wypaśne graficznie) gierki, takie jak World in Conflict, Stalker, Bioshock, Oblivion czy Crysis, które dotąd były poza zasięgiem ze względu na sprzęt. Od nowa mógłbym pograć w X3 z XTM, rozkoszując się dużo piękniejszym wszechświatem niż dotychczas i mniej się denerwując skokową animacją :D.
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
lev77
Posts: 156
Joined: Fri, 5. Jan 07, 08:38

Post by lev77 » Thu, 6. Mar 08, 19:10

Zestaw jest w porządku, widać że ktoś planował zakup poszczególnych elementów :) , ja natomiast proponował bym zmienić dysk na seageta o tej samej pojemności , może być on kilkanaście złotych droższy ale warto dopłacić ze względu na szybkość i niezawodność działania oraz pięcioletnią gwarancję.

User avatar
BQB
Posts: 1979
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x2

Post by BQB » Thu, 6. Mar 08, 21:22

To ja trochę z innej beczki, nie wiecie może gdzie można nabyć opterona 165 pod 939 najlepiej na Toledo i wersja BOX (choć niekoniecznie)? Bo jeśli jest w sklepie jakimś, to koszt około 650-700 zł, a ja najchętniej nabyłbym za połowę ceny, fajnie by było jakby miał z 1,5 roku gwarancji jeszcze. Obecnie posiadam AMD643000+ Venice. Prosiłbym o info na priv, jeśli można. Ps. na alledrogo są same selekty, a mi takiego nie potrzeba.

Wiencek14
Posts: 684
Joined: Tue, 24. Jan 06, 09:26
x3ap

Post by Wiencek14 » Thu, 6. Mar 08, 21:43

Sau tak sobie z ciekawości zobaczyłem tą konfigurację na komputroniku i nie przekroczyłem jeszcze dyskietki (czyli nie ma jeszcze trzech ostatnick podzespołów) a cena wynosi już ok. 4000 zeta...
Pozazdrościć takiej zaprzyjaźnionej firmy z takimi cenami :)
X3 2.5 + BP 3.1.07 + XTM 0.7.3 + Salvage Claim Software + Bail Signal Extension
Gra od nowa: Bankrut zabójca
Latam: Xen. P (pierwsze 15 min. gry ?!)
Jeden kompleksik produkujący Osłony 1MJ i Krzem... (od czegoś trzeba zacząć :) )

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Thu, 6. Mar 08, 23:12

Wiencek... pozazdrościć takiego partnera, jak Komputronik ...

Komputronik akurat nie jest wyznacznikiem cen w internecie.

Ja bym podobny komputer do Saurona złożył za 2500-2600, oczywiście zamawiając w miarę z rozsądnej ilości sklepów, bo wiadomo, jakby tak liczyć każdą cześć z osobna i w osobnych sklepach, to wyszłoby na pozór taniej, ale koszta przesyłki, by podniosły sporo cenę.

Tak więc, Sauron ma o tyle dobrze, że kolegę ma, co mu wsio załatwi, w miarę szybko (?) i bez stresów związanych z nieuczciwymi sprzedawcami/sklepami w necie (oczywiście mówię o skrajnościach, ale zdarzają się takie wpadki).
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Sat, 8. Mar 08, 13:01

Jako że mam już nowy komp w domu, już wczoraj wieczorem trochę na nim grałem. Ale od początku...
Zasilacz Corsair: w specyfikacji ma wykres, z którego wynika, że jego efektywność przy "230v AC Input" to 85% przy obciążeniu 225W (typical), a 83,5% przy 450W (full). Natomiast poziom hałasu: ~22 dB przy obciązeniu systemu 50-400W, a od tego momentu hałas wzrasta do ~29 dB przy 450W. W sumie ciekawe informacje :). Jest też napisane, że "maksimum combined wattage" 396W jest przy DC output +12V, max load 33A. Tego niestety nie bardzo rozumiem...

W sumie mam świadomość, że te ceny są bardzo dobre jak na taki konfig. Poprzednie komputery, monitory i parę części kupowałem dla siebie i firmy rodziców w takiej jednej firmie na Ursynowie, gdzie teraz też sprawdzałem ceny i już przy RAMie różnica była kolosalna - firma 240 zł., kolega 160 zł.Pozostałe cześci podobnie. Komputronik służy mi jedynie do podpatrywania opisów sprzętów, wyłapywania nowinek i czytania opinii użytkowników ;). Kiedyś kupiłem w tym sklepie swoją kartę GF6600GT 128 MB, na ich stronie www wypatrzyłem ciekawy model Leadteka, sprawdziłem cenę i następnego dnia byłem już w ich salonie w Warszawie, żeby kartę obejrzeć i kupić. Na miejscu (dzień później) okazało się, że cena nie wynosi już coś koło ~800-850 zł. ale grubo ponad 900 zł. Ostatecznie po małej awanturze kartę kupiłem za 900 zł. Ale do dziś mam niesmak i wtedy powiedziałem sobie, że więcej już w tym sklepie nie kupię ;). Tym bardziej, że tak jak Wiencek14 pisze, ceny mają nieporównywalnie wyższe niż inne sklepy, tym bardziej te zaprzyjaźnione :).
Mam szczęście, że kolega wszystkie części dla mojego kompa wziął z jednej hurtowni, więc od momentu decyzji telefonicznej do odbioru złożonego sprzętu upłynęły 2 dni i w piątek czyli wczoraj na kompie już mogłem grać :). Dodatkowe ułatwienie to zapłata po odbiorze, bo właśnie dziś muszę zrobić koledze przelew :).

Co się tyczy samego sprzętu, to.. miód :D
Wczoraj zrobiłem instalkę F.E.A.R., w którego grałem wcześniej tylko przez jeden dzień na starym kompie z GF6600GT, 1 GB, Athlon XP2400. Wtedy grę odrzuciłem po tym dniu, jako brzydką, płytką, tnącą się przy byle okazji, uznając, że pieniądze wyrzuciłem w błoto. Miałem ustawienia na low i faktycznie szarpanina i brzydka grafika odrzucały na kilometr.
Teraz na nowym sprzęcie ustawiłem od razu wszystkie detale na wysokie i bardzo wysokie, gdzie się tylko dało na maksimum. I dostałem taki wynik z wbudowanego benchmarka:
Dla 1024x768 (zacząłem ostrożnie), wszystko na max:
FPS: minimum 62, przeciętnie 129, maksymalnie 354.
Dla 1280x960 (postanowiłem zaszaleć - szkoda tylko że FEAR nie obsługuje rozdziałki natywnej monitora 22"Wide), wszystko na max:
FPS: minimum 48, przeciętnie 99, maksymalnie 253.
W porównaniu do gry na poprzednim kompie, no cóż, nie ma porównania :D. Wtedy gra mnie odrzuciła, teraz wciągnęła bez reszty. Ciężko było się oderwać i pójść spać. Wrażenia wizualne na monitorze 22" przytłaczają. Najbardziej ciekawym elementem, z którym wcześniej nie miałem do czynienia i zawsze musiałem wyłączać, są pełne cienie w czasie rzeczywistym - fantastyczne. FEAR jest pełen przejść, w których światło pojawia się i zanika, rzucane przez lampy i reflektory w różnych miejscach. Każda postać, gracza i NPC ma swój własny cień, dokładnie odwzorowany na podstawie ruchów. Widać moc tego ustawienia szczególnie jak zaaferowany szmerem przeciwnik w roświetlonym boczną lampą pomieszczeniu zaczyna się przemieszczać - widać jego cień przesuwający się powoli na ścianie, jeszcze zanim się pojawi w polu widzenia, wtedy wiadomo gdzie wyjdzie i kiedy, cień się skraca i wydłuża, na granicy światła zanika powoli, w pełnym świetle jest pełny. Dzięki temu można lepiej planować swoje taktyczne ruchy. Rewelacja. Dopiero przy takich ustawieniach widzę, co znaczy grafika fotorealistyczna, o której twórcy napisali na pudełki z grą. W takich warunkach granie to (wreszcie) czysta przyjemność.
Grałem dotąd tylko w FEAR, więc nie wiem jak inne gierki się zachowują, jednak już wiem, że warto było się pokusić na ten zakup :D.

Jeszcze słowo o głośności. Najgłośniejszym na razie w całym zestawie okazała się nagrywarka DVD LG, która przy instalce FEARa dość głośno szemrała, ale tylko wtedy. Podczas gry nie było jej słychać. Podobnie jak nie było słychać karty graficznej. W ogóle cały komputer jest dużo cichszy od starego na GF6600GT, obudowa jest pełna różnych mniejszych i większych otworów z różnych stron. Podoba mi się, że od frontu te nieużywane miejsca na podzespoły mają prostokątne zaślepki z takiej jakby metalowej siatki pokrytej od środka cienką warstwą gąbki, więc od frontu jak mam 4 miejsca, z czego tylko w jednym jest nagrywarka, to przez pozostałe 3 wpada do kompa powietrze. Wewnątrz jest też jeden wiatrak 120 mm, którego wcale nie słychać. Na karcie graficznej jest podobnej wielkości wiatrak, może nawet większy, którego też nie słychać. Mozliwe, że FEAR nie jest szczytem mozliwości karty 8800GT i jakbym np. odpalił Crysisa, to bym kartę usłyszał. Na razie jednak jest po prostu bardzo dobrze.

Podsumowując, na razie jestem ze sprzętu bardzo zadowolony, jest właśnie taki, jaki chciałem. Korzystając z okazji dziękuję wszystkim na forum, którzy pomogliście mi w wyborze, za cenne porady :).
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

Wiencek14
Posts: 684
Joined: Tue, 24. Jan 06, 09:26
x3ap

Post by Wiencek14 » Sat, 8. Mar 08, 19:08

Mani_ wrote:Wiencek... pozazdrościć takiego partnera, jak Komputronik ...

Komputronik akurat nie jest wyznacznikiem cen w internecie.
Wiem... ale że nigdy nie interesowałem sie kupnem kompa to nie szukam innych sklepów ale wiem że ceny komputerów mogą sie drastycznie różnić, nie zdziwiłbym się gdyby znalazł się taki sam zestaw po cenie 6000zł...
X3 2.5 + BP 3.1.07 + XTM 0.7.3 + Salvage Claim Software + Bail Signal Extension
Gra od nowa: Bankrut zabójca
Latam: Xen. P (pierwsze 15 min. gry ?!)
Jeden kompleksik produkujący Osłony 1MJ i Krzem... (od czegoś trzeba zacząć :) )

User avatar
Urban
Posts: 674
Joined: Thu, 6. May 04, 19:58
x4

Post by Urban » Sat, 8. Mar 08, 23:31

Gratulacje Sauron z okazji nabycia nowego demona szybkości. :wink:

User avatar
Marcybiskup
Posts: 1372
Joined: Fri, 31. Oct 03, 10:56
x3ap

Post by Marcybiskup » Mon, 10. Mar 08, 10:58

Sauron11 wrote:Od nowa mógłbym pograć w X3 z XTM, rozkoszując się dużo piękniejszym wszechświatem niż dotychczas i mniej się denerwując skokową animacją :D.
Sau, ja właśnie uporałem się z dżwiękowymi problemami w X i zacząłem grać w XTM jako Obiecujący Odkrywca. Dołącz, podzielimy się wrażeniami jako nowicjusze. Przecież reszta forumowiczów to już dawno miliarderzy...

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Mon, 10. Mar 08, 18:29

Hmm, niezły pomysł :). Choć szczerze przyznam, że właśnie stałem się posiadaczem Obliviona i od razu wpadłem w kłopot techniczny z tą grą związany i chciałbym go najpierw rozwiązać i pograć nieco w tę gierkę :).
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Pavlo
Posts: 721
Joined: Thu, 6. May 04, 08:56
x3tc

Post by Pavlo » Mon, 10. Mar 08, 21:49

Marcy - wcale nie cała reszta :) Ja właśnie zacząłem grać jako Sprytny Teladianin i mam całe 400k na koncie :D
Mam tylko nadzieje że mój komp wyrobi z XTM...
X3 TC: 200 mln kr. Boreas, Deimos, Hyperion, Vidar, 2xSpringblossom, HCP, Centaur Naprawczy, 6 UT, 4 fabryki, kompleks alkoholowy :) i trochę drobnicy...

User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Post by ergo » Tue, 11. Mar 08, 09:25

Chłopaki, a że tak zrobię mały off top - jak oceniacie Obliviona ? warto w niego pograć ? z czym można to porównać ? Od razu mówię że nie grałem w morrowinda ...

User avatar
Pavlo
Posts: 721
Joined: Thu, 6. May 04, 08:56
x3tc

Post by Pavlo » Tue, 11. Mar 08, 12:32

Mi osobiście Oblivion się podoba... nawet mam zainstalowanego :)
Jak dla mnie ma jedną duża wade - skalowanie poziomu wrogów.
Nie ma przez to zadowolenia z pokonania silniejszego przeciwnika, brakuje poczucia "bycia najsilniejszym" czy radości ze znalezienia jakiegoś fajnego miecza czy zbroi (gdy masz wyższy poziom to nawet najprostszy bandyta biega w dobrej zbroi z dobrym uzbrojeniem...)

Z czym można porównać... hmm może z Gothikiem lub Two Worlds - wszystkie te gry mają "otwarty" swiat.
X3 TC: 200 mln kr. Boreas, Deimos, Hyperion, Vidar, 2xSpringblossom, HCP, Centaur Naprawczy, 6 UT, 4 fabryki, kompleks alkoholowy :) i trochę drobnicy...

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Tue, 11. Mar 08, 18:40

Zasadniczo zamiast robić off-topa tutaj lepiej pogadać o tym w wątku O innej gierce. Sam chętnie porozprawiam nieco, mam już pewne porównanie z Morrowindem, w którego grałem jeszcze do niedawna. (Mała uwaga - samego Obliviona można teraz kupić, np. w Empiku, za ~45 zł., zaś z dodatkami za ~129 zł.)

A w temacie tego wątku, może ktoś wie o co się rozchodzi z różnicą pomiędzy opcją HDR i AA. Bowiem w Oblivionie ustawiałem raz HDR (wtedy bez AA), a potem AA x8 (bez HDR) i w zasadzie nie widziałem różnicy. Gra, w obu opcjach i pozostałych detalach ustawionych na max, plus rozdzielczość panoramiczna 1680x1050, wygląda bajecznie :).
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

Post Reply

Return to “Polskie / Polish Off Topic”